Yapay Zeka Hakkında Gerçekler Vay Be Diyeceksiniz.

Ve Evet Yapay Zeka yadsınamaz bir şekilde hayatımıza girdi ve gelecekte daha da geniş bir şekilde yeri olacak. Bugün, Yapay Zeka'nın çeşitli görevleri yerine getirmek için kullanıldığını görüyoruz. 
Üretim sanayinde parçaları birleştirip sökebilecek robotlar var. Depolarda, robotlar bir yerden başka bir yere yüksek ağırlıkları taşımak için kullanılabilirken, dronlar kargoları taşımak için Amazon gibi firmalar tarafından yada özellikle medya sektöründe hava çekimlerinde kullanılıyor.

Önümüzdeki yıllarda Yapay Zeka, otomobillerde Şoförlerin yerine geçecek. Tesla zaten konsept üzerinde çalışmaya başladı ve yakında şoförsüz araba görüyor olacağız. Akıllı evler artık bir gerçektir ve akıllı şehirler yapay zekada bir sonraki en büyük şey olacaktır. Bir başka deyişle, hayatımızın yapay zekayla kontrol edileceği bir dünyanın başlangıcındayız. 
Bu insana bir taraftan rahatlık ve huzur düşündürse de aslında bununla birlikte yapay zekanın gelişmesinin dezavantajları da var. Kesinlikle teknoloji ve gelişim düşmanı olarak görünmek istemem ki benim bu dünyada olacağım en son şey sanırım bu baktığımda benim aklıma ilk gelen dünyada yoğun olarak gelişen işsizlik ben bunu dediğim zaman " Kardeşim ne alakası var insanların şimdiki çalıştığı iş yerlerinde robotlar işe başlarsa onları da üretmek için insanlara ihtiyaç var bizde oralarda çalışırız" deseler de yok kardeşim robotları da robotlar üreteceğinden sen orada da çalışamayacaksın deyip konuya döneyim.
Diğer bir tehdit Yapay Zeka günden güne daha gelişmiş hale geldikçe insanın varlığını tehdit eder mi? Hatta bu konu ile ilgili olarak şimdilerde bilimin parlak zekası olan Elon Musk'un konuyla ilgili çalışmalarını bu yazıdan (Yapay Zeka İnsan Beyni ile Birleşiyor) okuyabilir siniz. Şimdi birazda bu olguları inceleyelim.
1- Robotlar İnsanlığı İşsiz Bırakacak 
İş analistleri, robotların yakın bir zamanda insan iş gücünü devralacağını ve durumun her geçen gün artarak devam edeceğini öngörüyor. Günümüzde, robotlar bir zamanlar insanların çalıştığı bir çok alanı devraldı bile. Robotlar özellikle üretim, taşımacılık ve perakende sanayilerinde daha fonksiyonel. Bu yüzyılın sonuna kadar robotların insanlardan birçok işi devralacağı tahmin edilmektedir.
2- Robotlarda tıpkı insanlar gibi hak talep edecek
Burada ufak bir espri yapmadan konuya geçemeyeceğim. [Sanki işçi olarak özellikle Türkiye'de çok hakkımız varmış ve biz alıyormuşuz gibi. Eminim Robotlar da hak talep ettiklerinde haklarını alırlar :)]
BBC'nin yaptığı bir habere göre 21 Aralık 2006'da robotların bir gün haklarını talep edeceğini ortaya koyan bir rapor yayınladıRapora göre, robotlar kamu sektörlerinde ve askeri alanlarda görev yapacak ve haklarını tıpkı insanlar gibi talep edecekler. Raporda ayrıca robotların vergilerini ödeyeceği, orduda askerlik yapmanın yanı sıra oy kullanacağı da ortaya çıkıyor.
Bu teorinin gerçekleşmesi, robotların insanlar ile aynı haklara sahip olacağı ve devletlerin bu hakları sağlamak için oldukça büyüklükte bir bütçe ayırması gerektiği anlamına geliyor.
3- Robotlar bizi öldürecek.

İnsanlardan talimat almadan hedefini vurabilecek bir robot keskin nişancı düşünün. Bilinenin aksine, robotlar insan faktörü olmaksızın çalışacak şekilde programlanmıştır, ki zaten amaçta insan emeğinin üzerindeki yükü azaltmak bu da kendi takdirine bağlı olarak birini öldürebilirler demektir. Aslında, Samsung, bir insanın kontrolünde olmadan birini vurabilecek bir robot olan SGR-A1'i zaten ortaya çıkardı. Şuan bu robot yarı insan kontrolünde ama gelecek günlerde bu kontrolü yapay zekaya bırakmak isteyebilirler. 
Robot Güney Kore ile Kuzey Kore'yi birbirinden ayıran toprakların bir parçası olan Demilitarized Zone'da konuşlandırılıyor. 
Piyasadaki bu robotların ticari olarak bulunabilirliği, insanların düşmanlarından kurtulmak için robottan yardım alabileceği anlamına geliyor ve gelecekte insan toplumu için bu gerçek bir tehdit olabilir.
4- Robotlar Dünya'yı yokedebilir.

Bazı bilim adamları, robotların gelecekte bizi yok edebileceğine inanıyor. Bu teoriye göre, robotlar insanlara üstünlük sağlayacak kadar akıllı hale gelecek ve bu insanlığın varlığı için bir tehlike olacaktır. Bu hipoteze bakarsak, robotlar insanlara meydan okumakta ve onlarla anlaşamamaktadır. Bu, yapay zeka ve insanlar arasındaki ilişkinin dönüm noktası olacak ve aralarında ciddi çatışmalara neden olabilir. Hatta hatırlıyorum I,Robot filminde bu konu işlenmiş bu durumun önüne bir yazılım ile geçilebileceği konuşulmuştu ama filmde o kadar da başarılı olamıyorlar dı.
Bilim adamları robotları insanların kontrolünden çıkamaz halde tutma yolları üzerinde çalışıyor olsa da, Robotların kıyametin kapısını aralayabilecekleri olasılığı göz ardı edilemez.
Sonuç olarak,
Yapak Zeka ve Robot Teknolojisi insanlığın gelecekte şahit olacağı en büyük olay..
E-Mail Aboneliği:
*E-Mail adresinize gönderilecek maildeki onay linkine tıklamayı unutmayın*
Share on Google Plus

Yazar Hakkında : Fatih KABACA

Teknolojiden ve getirdiği yeniliklerden faydalanmayı seven çok okuyan çok dinleyen araştıran ve sürekli bir gelişim merakıyla nefes alıp veren biri... Detaylar için

3 coment�rios:

 1. Yapay zeka haberlerini okuyunca hayrete düşüyorum. Zaman ne çıkaracak karşımıza. Bakalım. Teşekkürler bilgilendirme için :)

  YanıtlaSil
 2. O tarihlere kadar ölecek olmam yüreğime su serpiyor :) Şaka tabi :) Umarım gelecekteki nesilleri güzel günler bekliyordur :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benimde temennilerim bu yönde tabii bize de gelecek nesillerin geleceklerini inşaat konusunda büyük yük düşüyor

   Sil

Burada değerli yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Detay için TIKLAYINIZ

X