Antalya'da Yaşamak Fikri


Antalya'da Yaşamak Fikri, aslında bir hayal olarak başladı 2005 yılında hayal kurmaya başladım.

Antalya ile ilgili o günden sonra fırsat buldukça Antalya'ya gittim fırsat buldukça Antalya'da yaşamın inceliklerini ayrıntılarını öğrenmeye çalıştım.

Gördüklerimi ve Öğrendiklerimi burada yazsam çok bir faydası olmaz ki dahi aynı zamanda da benim fikirlerim olmadığından paylaşmakta istemem.

Bunun sebebini dilerseniz bir hikaye ile anlatmak isterim.

Rivayet odur ki Mevlana bir gün çarşıda dolanırken bir kadın elinden tuttuğu evladı ile ilgili olarak Mevlana'nın önünü keser ve der ki efendi bana yardım et benim bir derdim var ve senin çözebileceğini söylediler der.

Mevlana anlat kızım nedir derdin. Efendi benim bu oğlum çok fazla bal düşkünü bundan kesmek istiyoruz zira bal dahi olsa bu kadarı fazladır der.
Mevlana anladım kızım git 40 gün sonra tekrar gel der. Kadın oğlunu alıp 40 gün sonra gelmek üzere Mevlana'nın yanından ayrılır. Süre dolduğunda kadın oğlu ile birlikte tekrar Mevlana'nın huzuruna çıkarlar ve Mevlana kadını görür görmez kızım şimdi değil şimdi git 40 gün sonra gel der. Kadın bu duruma anlam veremez ama karşısındaki Mevlana vardır bir hikmet deyip tekrar huzurdan ayrılır.

Sürenin tekrar olmasıyla birlikte kadın tekrar gelir. Mevlana kadını ve çocuğunu yanında görüp yavaşça oturduğu yerden kalkar ve çocuğa doğru gidip eğildikten sonra; 
oğlum bal yeme der.

 Kadın Mevlana'ya bakar bu kadar mı yapacağınız der. Mevlana evet der. Kadın hiddetle bağırmaya başlar Aman efendi sırf bal yeme demek için mi 80 gündür bize git git gel yaptırdın der. 

Mevlana cevap verir. Hanım kızım sen ilk geldiğinde bende bal yiyordum. İlk 40 gün balsız yapabilir miyim diye baktım. Fakat muvaffak olamayınca bir 40 gün daha istedim ve bunu başardım sonrada oğluna bal yeme dedim. Kendi yapmadığım bir şeyin öğüdünü o nasıl verebilirdim der.

Ve gerçekten de çocuk bu söz üzerine bal yemeyi bırakmıştır. 

İşte bende bu yüzden Antalya ile ilgili olarak bir çok yerden fikir ve bilgi almakla birlikte buradan sadece benim yaşadığım ve gördüğüm şeyleri bir yazı dizisi yada Antalya başlığı altında buradan Antalya'da yaşamak isteyenler için yol haritası olacak şekilde paylaşmayı düşünüyorum. Çünkü ben çok fazla bilgi edinemedim bu hususta.

Ama Antalya'da hali hazırda yaşayan yada benim gibi oraya gitmek isteyen arkadaşlardan da fikir almak isterim.

Yorumlarınızı yazılarınızı bekliyorum.

E-Mail Aboneliği:
*E-Mail adresinize gönderilecek maildeki onay linkine tıklamayı unutmayın*
Share on Google Plus

Yazar Hakkında : Fatih KABACA

Teknolojiden ve getirdiği yeniliklerden faydalanmayı seven çok okuyan çok dinleyen araştıran ve sürekli bir gelişim merakıyla nefes alıp veren biri... Detaylar için

1 coment�rios:

  1. Açıkçası çok sıcak sevmeyen biri olarak ben yaşayamazdım orada. Ben Egeciyim :)

    YanıtlaSil

Burada değerli yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Detay için TIKLAYINIZ

X