Bayraklar neden yarıya indirilir?


Bayrakların yarıya indirilmesi geleneği eski deniz savaşlarına kadar uzanıyor. O devirlerde her savaş gemisinin direğinin tepesinde dalgalanan kendine özgü renkli bir bayrağı vardı.

Bir deniz savaşından sonra yenilen gemi, galip tarafın bayrağını asmak zorunda kalırdı. Bunun içinde kendi kullandığı bayrağı biraz indirip orta kısma çektiği galip tarafın bayrağı en üst tarafa asıp saygısını gösterirdi.Tabii günümüzde artık böyle bir şey söz konusu değil ama bayrakları yarıya indirmek saygı ifadesi olarak kaldı. Ülkelerin yas günlerinde önemli devlet adamlarının ölümünde vb. üzüntüye yol açan olaylarda diğer devletlerinde bu yas ve üzüntüye katılmak anlamında ulusal ve uluslar arası bir gelenek haline geldi.

Hangi ülkeden olursa olsun hala denizlerde birbirinin yanından geçen gemilerin geçiş süresince bayraklarının yarıya indirmeleri geleneği saygının bir göstergesi olarak devam etmektedir.
E-Mail Aboneliği:
*E-Mail adresinize gönderilecek maildeki onay linkine tıklamayı unutmayın*
Share on Google Plus

Yazar Hakkında : Fatih KABACA

Teknolojiden ve getirdiği yeniliklerden faydalanmayı seven çok okuyan çok dinleyen araştıran ve sürekli bir gelişim merakıyla nefes alıp veren biri... Detaylar için

0 coment�rios:

Yorum Gönder

Burada değerli yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Detay için TIKLAYINIZ

X