Jet-Lag Nedir.

Bugünlerde çok sevdiğim bir arkadaşım Amerika'ya gidecek bilindiği üzere böylesi uzun yolculuklarda dilden dile dolaşan en çok korkulan şey İnşallah Jet-Lag olmayızdır.

Bende bunun üzerine yazmak istedim jet-lag nedir? neden olur? diye Hadi başlayalım.

Bütün canlıların vücutlarının uyuma, vucüt ısısı, üreme zamanı gibi periyodik ve sıralı fonksiyonlarını kontrol eden biyolojik saatleri vardır.  Aynı zamanda iç saat de denen bu sistem kendi fonksiyonları için kendi zaman dilimleri içinde çalışır, ancak ışık ve sıcaklık gibi dış etkenlerden de etkilenir.

Eğer İstanbul'dan Amerika'ya uçarsanız sizin vücut saatiniz hala İstanbul'a ayarlıdır. Örneğin İstanbul'dan saat 09:00'da havalanır yaklaşık 11 saat sonra Amerika'ya varırsanız .
Biyolojik saatiniz  20:00'a ayarlıdır. Ama Amerika örneğin Newyork'a varırsanız saat henüz 10:00'dır.  Bu orana göre vücut saatiniz 10 saat ileridedir.

Akşam yemeği saatiniz çoktan geçti,uyku bastırmaya başladı ama indiğiniz yerde akşam olmasına hala 10 saat vardır.  Vücudunuzun bu karışıklık içine girmesine Jet-Lag nedir.
Lag İngilizce'de anlam olarak geri kalmak anlamında kullanılır. İşte bu geri kalmadan dolayı yorgunluk,motivasyon ve dikkat bozukluğu baş gösterir.

Dünya dönüşünü 24 saat tamamladığından Dünya yüzeyi kuzeyden güneye her biri 1 saatlik 24 zaman bölgesine bölünmüştür. 

NASA 'da yapılan araştırmalara göre insan vücudunun her bir saatlik zaman dilimi değişimine alışması için bir gün gerekmektedir. Yani böylesi bir uçuş için aşağı yukarı 10 gün geçmesi gereklidir. Jet-Lag uçma mesafesine göre değil kaç zaman dilimi geçtiğinize göre değişir.

Zaman bölgesi değişmeden aynı mesafede mesela kuzeyden güneye doğru yapılan yolculuklarda Jet-Lag olayı görülmez.

Bu arada küçük bir not küçük çocuklar Jet-Lag olayından daha az etkilenir. Bu günlük rutinlerinin yetişkinlere göre daha düzensiz olmasından kaynaklıdır.  Uçaktaki havanın kuru olması, seyahat süresinde hareketin kısıtlı olması, içki içilmesi, yeterli oranda sıvı alınamaması gibi durumlar Jet-Lag 'a çanak tutan diğer olaylardır. 


E-Mail Aboneliği:
*E-Mail adresinize gönderilecek maildeki onay linkine tıklamayı unutmayın*
Share on Google Plus

Yazar Hakkında : Fatih KABACA

Teknolojiden ve getirdiği yeniliklerden faydalanmayı seven çok okuyan çok dinleyen araştıran ve sürekli bir gelişim merakıyla nefes alıp veren biri... Detaylar için

0 coment�rios:

Yorum Gönder

Burada değerli yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Detay için TIKLAYINIZ

X