Sabun Kiri Nasıl Gideriyor?

Aslına bakarsanız sabun bir temizlik malzemesi değildir. Şimdi böyle söyleyince biraz tuhaf karşılamış olabilirsiniz. Ama doğru.

Normal bir deri üzerinde, ölü hücreleri kurumuş ter, çeşitli bakteriler, yağlı ifrazatlar ve toz vardır. Sabunun özelliği, teknik olarak derimizin üzerinden bunların temizlenmesini sağlamasıdır. Suyu ve yağı (nasıl ve ne yağı olursa olsun) aynı kaba koyarsanız birbirine hiç karışmazlar aksine su ve yağ molekülleri arasında birbirlerini iten bir kuvvet vardır.

Elimizi sadece su ile yıkarsak yukarıda anlattığım kuvvet üzere derimizin üzerindeki yağ tabakası suyun derimize temasına engel olacak ve tam anlamı ile temizlik sağlanmayacaktır. İşte burada sabun devreye girer ve bu temizliği sağlar.

Sabunun bilinen tarihi 2bin yıldan daha fazlaya dayanır Hatta Anadolu'da 4bin yıl evvel Hititlerin yaktıkları bitkileri külleri ile ellerini temizledikleri de bilinmektedir.

Ki sizde bilirsiniz muhtemelen Belki anneleriniz yada mutlaka Büyükannleriniz yine kül ile çamaşır temizlemiş yada saçlarının sağlığı için çam külü ile saçlarını yıkamıştır. Neyse konuyu dağıtmadan bunun ayrıntılarını başka bir yazıda anlatırım.

Sabun tarihin her döneminde ucuz,kolay ve çabuk bulunan malzemelerden yapılmıştır. 
Romalılar döneminde sabun yapabilmek için kireç taşını ısıtarak kireç elde etmişler bu kireci sıcak ağaç külleri üzerine serip karıştırmışlar. Oluşan gri çamuru sıcak su dolu bir kazana dökerek keçi yağı ile saatlerce karıştırarak kaynatmışlar. Kirli kahverengi kalın bir tabaka oluşunca soğumaya bırakmışlardır. Soğuma sonucu sertleşen tabakayı parçalara bölerek sabun olarak kullanmışlardır.

İşte en basit hali ile sabun budur. Her sabun bir alkali madde ile bir çeşit yağın karışımıdır. Günümüzde genelde Kostik soda kullanılır. Bunun yanında da sığır ve koyun yağlarından elde edilen don yağları, hurma, pamuk çekirdeği ve zeytinden elde edilen çeşitli yağlar kullanılır.

Bu şekilde hazırlanan sabun hem suyu hem yağı çeker. Ellerimizi ovuşturduğumuzda yağ ve kirler dolayısı ile içindeki bakteriler parçalanır.
Sabun molekülleri bu yağlı kirleri sararlar suyla birleştirirler ve çözünemez hale getirirler. Akan bir su ile de sürüklenip giderler.

Bu arada ufak bir not sabun yapılırken kostik soda yerine potasyum kullanılırsa da sıvı sabun elde edilir.

E-Mail Aboneliği:
*E-Mail adresinize gönderilecek maildeki onay linkine tıklamayı unutmayın*
Share on Google Plus

Yazar Hakkında : Fatih KABACA

Teknolojiden ve getirdiği yeniliklerden faydalanmayı seven çok okuyan çok dinleyen araştıran ve sürekli bir gelişim merakıyla nefes alıp veren biri... Detaylar için

0 coment�rios:

Yorum Gönder

Burada değerli yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Detay için TIKLAYINIZ

X