Trafik Lambaları Neden Kırmızı,Sarı ve Yeşildir.

Trafik lambaları ilk olarak Demiryolları'nın trenleri kontrol etmek için kullandığı sinyalizasyon sistemi örnek alınarak seçilmiş. 
Kırmızı renk aynı zamanda kan rengi olduğu için psikolojik olarak tehlike,korku ve ölümün işareti olmuştur. İlk zamanlar Demiryolların'da ilk olarak yeşil renk ikaz  beyaz renk ise geç olarak kullanılmış.

Bir süre sonra beyaz ışık sorun yaratmaya başlamış çünkü genelde hep sokak lambaları ile karıştırılıyormuş. Ama ciddi bir tehlikesi daha varmış çünkü dur işareti olarak kullanılan kırımızı ışıktaki kırmızı mercekler eskiyip düşünce beyaz ışık oluyormuş.  Felaketi düşünebiliyor musunuz.

Sonrasında yapılan çalışmalarda Demiryolları Kırmızı'yı DUR Yeşili GEÇ Sarı rengi ise İKAZ olarak kullanmaya başlamış. 
Sinyallerin bu şekilde kullanılmaya başlamasından sonra makinist sinyalin bulunması gereken yerde beyaz ışığı görürse bir terslik olduğunu anlayabiliyordu.

Trafik her ne kadar şimdi ki şehir hayatımızın en başta gelen çekilmez çilelerinden olsa da şimdiki modern arabalarının olmadığı sadece at ve at arabalarının olduğu dönemde dahi sorundu. İlk trafik lambası modern arabaların piyasaya çıkmasından önce 1867 sonlarına doğru İngiltere'de kullanılmış.  Ama tabii o zamanlar lambalar gazla yakılıyormuş ve kendi ekseni etrafında döndürülen camlar ile kontrol ediliyormuş.


Fakat bu lambalar bunları kullanan polis arkadaşları da yaralayınca bunu kullanmaktan vazgeçmişler. Ama otomobiller ortaya çıkmaya başlayınca durum iyice karmaşık bir hal aldı. Çeşitli ülke ve şehirlerde farklı uygulamalar yapılmaya başlandı. Demiryolları'ndaki 
uygulama örnek alınarak trafikte uygulamaya konuldu ama bu seferde tren yolları birbirine paralel iki yoldan oluşurken karayolların da kesişen kavşaklarda bu durum sıkıntı çıkarıyordu.

Sonunda günümüzdekine çok benzeyen ilk elektirikli ve otomatik trafik lambasını Abd 'li Garratt Morgan geliştirdi. Morgan geliştirmeye devam etti ve 1963 yılında ölmeden önce General Electric firmasına patentini sattı. 

Morgan ilk olarak T şeklinde kırmızı ve yeşil olarak dur-geç şeklinde uygulanıyordu daha sonraki yıllarda sarı ışık ikaz anlamında eklendi. Tabi bakıldığında artık trafik lambaları bu şekilde kullanılmıyor yani yeşilin bir manası kalmadı bizim ışıklarımızda kırmızı mümkünse dur değilse geç sarı ise aman canım sakın yavaşlama kırmızı yanmadan geç gibi kullanılıyor.

E-Mail Aboneliği:
*E-Mail adresinize gönderilecek maildeki onay linkine tıklamayı unutmayın*
Share on Google Plus

Yazar Hakkında : Fatih KABACA

Teknolojiden ve getirdiği yeniliklerden faydalanmayı seven çok okuyan çok dinleyen araştıran ve sürekli bir gelişim merakıyla nefes alıp veren biri... Detaylar için

0 coment�rios:

Yorum Gönder

Burada değerli yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Detay için TIKLAYINIZ

X