Antalya'da Kiralık Ev Aramak.

Uzun bir aradan sonra yavaş yavaş kendimize geliyoruz.
Antalya'ya taşınmamızın ardından neredeyse 2 ay geçti. Ve yeni yeni yazma imkanı ve boşluğu buluyorum. Bu satırları da yazıyorum ama ne zaman yayınlarım tam olarak bilmiyorum. Neyse biz konumuza dönelim
Antalya'da kiralık ev bulma...
İstanbul'dan Antalya'ya gelmeden önce, en çok kafamıza takılan konu bu idi. Antalya mevsimi ve uluslararası alanda talep görmesi nedeniyle bazı standartları diğer şehirlerin tam tersi.

Normalde diğer şehirlerimizde, kışın ev bulmak zordur. Yazın taşınma işlemleri halledilir. Fakat Antalya'da başım ağrımadan ev bulayım diyorsanız, imkanınız varsa kesinlikle kışa yakın yada kışın taşının. Eğer benim gibi, tam tatil sezonun ortasında ben Antalya'ya taşınayım diyorsanız başınıza gelebilme ihtimali çok yüksek olan şeyleri ben size anlatmaya çalışayım.

Bizim Antalya'ya taşınma maceramız gerekli ön araştırmayı İstanbul'da yaptıktan sonra girdik malum emlak sitelerine ve başladık kiralık ev aramalarına. Yaptığım yoğun ve detaylı aramalardan sonra 57 adet, evet evet bende sizin gibi dedim vay be 57 adet kiralık tam istediğimiz yada aman canım buda olur fena değil, dediğimiz fiyat ve konum şartlarında evler bulduk. Ki eşim hamile olduğu için birde o tarafı var hem yaz sezonu hemde eşim 7 aylık hamile iken taşınıyoruz bak  illa zoru seviyorum yani.  :)

Taşınma ve nakliye hareketine başlamadan önce çalıştığım yerden [Sağ olsunlar çok yardım ve destek oldular bu konuda bana] gerekli izinleri aldıktan sonra Antalya'da ev kiralamak üzere yola çıktım. Antalya'da kardeşim dediğim bir arkadaşımın evinde kalacaktım ve 1 hafta zaman ayırdım kiralık ev bulmak için kendimize.

Antalya'ya indiğimizde zaten gece geç vakit olduğu için o gece hoşbeş le geçti. Ertesi sabah arkadaşıma, hadi ev bakmaya başlayalım dedim. Abi dur daha ilk günden çalışmaya başlama bugün gezelim, Antalyayı bir gör, tanı, rahatla ev işi kolay yarın bir ara buluruz dedi.

Yapım gereği biraz plancı ve garanticiyim, yani aynı hedefe yönelik en az 3 plan ve garanti bulmadan harekete geçmem. Tabi ben bu cümlenin üzerine biraz gerildim. Ama zaten İstanbul'dan Antalya'ya taşınmamın başlıca nedeni artık hayatımı daha rahat ve nostres yaşama isteğim olduğu için, biraz kendimden ödün vererek, tamam dedim ve o ilk günüm de bu şekilde deniz, kum, güneş, gezi şeklinde eridi gitti.

Tabi bu rahatlığımın arkasında elimde kafama uyan 57 adet kiralık ilanın olduğunu da hatırlatayım. Yani içimden diyorum 57 tane ya hani biri olmazsa biri kesin cepte...
Neyse Antalya'daki ikinci günümüzde ev arama işlemlerine başladık ilanların içinde kafamıza uyan en iyi ihtimalin numarasını çevirdik...

** Alo merhaba ben kiralık ilan için aramıştım.
== Efendim o ilandaki daireyi verdik.
** Hımm. Anladım. ilan hala aktif te.
== Bu akşam kaldıracağım zaten.
** Peki iyi günler...

Listemizin ikinci sırasındaki ilanı aradık, emlakçımız telefonu açtı, tabi dedi buyurun görüşelim. Adres verdi gittik, bizi daireye götürdü. Daireyi gördük kafamızda eşyaları yerleştirdik tamam uygun. Emlakçıya geri dönelim dairenin kiralama işlemlerini yapalım.

Eşimle birlikte yüzümüzde gülümseme ne kadar kolay oldu. Sorunsuz hemen ikinci telefonda uygun kira koşullarında iyi bir daire bulduğumuz için memnunduk. Emlakçıya gittiğimizde emlakçı bize bilgi vermeye başladı.

== Şimdi abi, bu bina yaşlı bir amcamızın kendileri Dağ-belinde oturuyor kiralaması ile ilgili kızı ilgileniyor. Burası bir aile apartmanı o yüzden takdir ederseniz herkese vermiyorlar. bir kaç soru sormam lazım.

** Bende İstanbul'un hengamesinden kaçıp güzel nitelikli bir yerde oturmak istiyorum zaten malum eşimin de durumu aile apartmanı olması benimde işime geliyor öyle bir yer arıyorum zaten sorularınızdan memnun olurum dedim.

== Emlakçı ev sahibi amcayı aradı amca sordu biz yanıtladık. Sıkıntı yok anlaştık. Sonra emlakçı kiralama ile ilgilenen kızını aradı, durumumuzu söyledi sıkıntı yok. Dedik tamam biz bugün gidelim yarın kontratı imzalamak için tekrar buluşalım ve ayrıldık.

Tamam ya, süper her ne kadar şaşkın olsak da aynı zamanda mutluyuz. normalde bizim işlerimiz bu kadar kolay ve sorunsuz asla gitmez bu çok kolay oldu.

Bu arada kısa bir not Antalya'da ev kiralama normalde şöyle oluyor. 1 yıllık kiranızı size senet yapıyorlar. Evi emlakçıdan tuttuysanız 1 kira ona komisyon 1 kira depozito 1 yıl sonunda kira ödemeleriniz bittiğinde senetinizi geri alıyor ve bir daha ki yıl için yeniliyorsunuz.

Olur mu canım öyle şey ne seneti der gibisiniz. Neden böyle olduğunu aşağıda anlatayım. Biz evi nasılsa yarın kiralayacamız için içimiz rahat günün geri kalanını yeni dizayn edilen konyaaltı sahilinde, plajda, yeme,içme, eğlenme şeklinde bitirdik.
Ertesi gün verilen saatte emlakçıya gittik ve daire ile ilgilenen ev sahibinin kızı da geldi.

Benim zatı muhteremi  görünce biraz moralim bozuldu çünkü şam şeytanı gibi hani anlaşılıyor biraz. Bir kaç soru sorduktan sonra emlakçıya dönerek şartları biliyorlar değil mi dedi. emlakçı evet abla dedi ve ben söze girdim.  1 yıllık senet istiyorsunuz. biz onu 1 aylık depozito olarak düşündük emlakçının komisyonu da var zaten 1 kirada peşin verelim hayırlı olsun diyelim dedim.

Ev sahibin kızının konuşmasını aynen yazıyorum. Şimdi ben dün akşam eşimle de konuştum zaten biz bu daireyi kiraya vermek istemiyoruz. Satmak istiyoruz ama işte babam kiralayalım dedi. Biz şöyle istiyoruz. Biz 1 yıllık senet değil 1 yıllık kirayı ayrıca peşin istiyoruz. bu kiradan hariç 3 aylık peşin kira istiyoruz. 2 aylık kira kadar da depozito istiyoruz. Evinde kirası size 600 denmiş ama 700 istiyoruz.

Kafamdan aşağıya kaynar sular indi. evi kiralamayı filan geçtim sinirden kadının kafasını kopartmamak için kendimi zor tuttum. İnsanın kendi evi istediği şartlarda tabi ki kiralayabilir ona sözüm yok ama biz dün konuştuk, anlaştık, imza beklerken bizi düzgün giyimli, istanbul'dan gelen ve kafası ağrımasın isteyen insanlar olduğumuz görünce değiştiler. Dedim biz dün telefonda konuşmadık mı, neden böyle olduğunu söylemediniz. Ben söyledim emlakçı söylememiş dedi. emlakçıya döndüm abla hallederiz dedin dedi.  Dedim sonuç olarak siz bu evi kiralamak için 12600 lira benden para istiyorsun ve bu parayı kiracılara güven olmuyor diye istiyorsun dedim. [Bence kocasının kumar borcu o kadar denk getirmişler] Ben senin gibi şam şeytanı yalancı birine nasıl güveneceğim altın olsa tutmam bu evi dedim ve başladığımız yere döndük. Antalya'da 3 günümüz geride kaldı ev bulamadık ve işimiz bozulmuştu.

Zaten bu kadar rahat ve kolay olmasında bir sıkıntı vardı. Ne kafana takıyorsun 57 dairelik listen var diyorsunuz. Evet doğru bende o listeye güvendim ve hemen bir sonraki daireyi aradım. sonra bir sonrakini, bir sonrakini, bir sonrakini derken liste bitti.  Tüm telefon görüşmelerim.

- Abi biz o daireyi verdik.
- Abi daire sahibi artık eve 1200 lira istiyor
- Abi 3 yıllık peşin kira istiyorlar
- Abi çocukluya vermiyorlar (yav daha çocuk olmadı yok abi niyetlenene de vermiyorlar)
- Abi orayı evli çiftlere vermiyoruz ( ya o tam tersi olmuyor mu normalde yok bizde böyle)
- Abi şöyle Abi böyle gitti bizim liste yok Antalya'da ev yok...

Ya bu nedir neyin fesidir. Sokaklar kiralık evden geçilmiyor her yerde ilan var ama kiralanacak ev yok bulunmuyor diye araştırdık. Antalya'da kiralık ev bulunmamasının iki sebebi var.

1- tok satıcılar
2- emlakçılar

1- tok satıcıları açıklayalım. Antalya'da özellikle yeni yapılan binaların sahipleri toprak zengini yerli halk ve toklar kiradan gelecek paraya'da çok ihtiyaçları yok o yüzden afaki rakamlara kiralama yapıyorlar. Yada kulisteki sanatçı gibi çok nazlılar.

2- Emlakçılar okuyunca şaşırabilrisiniz. Antalya'ya turist akını çok olduğundan emlakçılar piyasada oturulabilir güzel olan tüm daireleri toptan kiralıyorlar hemen ufak tefek eşya atıyorlar ve 700-800 arasında aylık kiraladıkları daireleri başka turistlere 15 günlük aylık yada bazen haftalık çok afaki rakamlara 1500-2000 gibi kiralıyorlar bu yüzden siz kiralık daire bulamıyorsunuz. Bu 1 yıllık senet meselesi de buna bir önlemmiş.

Çok uzun bir yazı oldu. Daha fazla uzatmadan kader sonra bize zamanımızın bitimine 2 gün kala güldü, biz kaç eksiği olmasına rağmen bizi mutlu edecek, o başta kavgasını verdiğimiz daireden çok daha güzel bir yerde ve çok daha şık bir daire verdi şuan rahat ettik ve mutluyuz...

Antalya'dan sevgilerle...


E-Mail Aboneliği:
*E-Mail adresinize gönderilecek maildeki onay linkine tıklamayı unutmayın*
Share on Google Plus

Yazar Hakkında : Fatih KABACA

Teknolojiden ve getirdiği yeniliklerden faydalanmayı seven çok okuyan çok dinleyen araştıran ve sürekli bir gelişim merakıyla nefes alıp veren biri... Detaylar için

0 coment�rios:

Yorum Gönder

Burada değerli yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Detay için TIKLAYINIZ

X