En Etkili Reklam Yöntemi


Reklamın tüm firmalar, tüm ticaret erbabı için önemi yadsınamaz bir gerçek burada uzun uzadıya reklamın öneminden bahsetmeyeceğim tabi ki.

Bugün bahsetmek istediğim, daha önce hiç ilgimi çekmeyen ama yakınlarda şahit olduğum bir olayın üzerinden size en etkili reklam yöntemlerinden biri hakkında bilgi vermek. Ya da şöyle diyelim bu reklam yöntemi ile ilgili olarak yaşadığımı anlatmak istiyorum.

Şahsımda teknoloji dünyasının içinde olduğundan ve dahi özellikle e-ticaret sektörü ile ilgilendiğimden bu çerçevede birçok firmanın sosyal medyasını yönetirken ya da danışmanlık yaparken genellikle yöneldiğimiz Google Amca’nın hoşuna giden tek reklam alanı sosyal medya reklamları.Ama daha önce ilgimi çekmeyen bir reklam yönteminin şuan çok etkili olduğunu düşünüyorum özellikle nüfusu yoğun, trafiği çekilmez olan şehirlerimizde.

Belki bu cümleden sonra tahminleriniz olmuştur hangi reklam yönteminden bahsedeceğime dair ama henüz aklına gelmeyenler için anlatmaya devam edelim.  Reklam verdiğimizde istediğimiz şeyler bellidir. Az bütçe ile mümkün olan en fazla kişiye ulaşmak mümkünse bu kişilerden geri dönüş alarak reklamı ticarete çevirmek ya da firma ismini en azından kişide yerleştirmek.

Sosyal Medya’nın her geçen gün akıl almaz bir hız ile dünyada geliştiğini görüyor hatta son zamanlarda çok büyük ulusal televizyonların reyting oranlarını aşağıya çekmeye başladığı ile ilgili haberler oradan buradan kulağımıza çalınıyor. Haliyle bu çerçevede Sosyal Medya reklamları da aynı nispette önemli hale geliyor.

Fakat baktığımızda bir günde ortalama bir Sosyal Medya kullanıcısı yüzlerce reklama maruz kalıyor. Peki, kendinizi düşünerek benim şu soruma cevap verin. Sosyal medyada çok uzakta değil dün gördüğünüz bir ürün ile ilgili reklamın tüm ayrıntılarını gözünüzü kapatıp bir kâğıda çizebilir misiniz?

“ Ya o kadar değil ama şu markanın şu üründen bahsettiğini bilirim” diyenleriniz illaki çıkacaktır. Ama bir reklamı gören kişiye reklamın tüm ayrıntılarını işlemek çok zordur.
Ben gerek şehirlerarası olsun gerek şehir için yolculuklarda olsun genellikle otobüsün ön tarafında yolculuk etmeyi ve yolu izleyerek gitmeyi çok severim.

Ama zaten bakıldığında hemen hemen herkes otobüs de dışarısını izleyerek gitmekten hoşlanır. Geçen yine Antalya’da işimden çıktım evime gidiyorum. İnanılmaz bir trafik, ama benim yerim yine aynı ön kapının hemen sol köşesi. Kocaman camdan yolu izliyorum. Fakat trafik öyle sıkışık ki 3 dakikada bir tur teker anca dönüyor.

Çok geçmeden hemen önümüze bir markanın reklam giydirmesine sahip bir otobüs geldi. Daha önce ilgimizi çekmeyen ya da durup bu nedir diye okumayacağımız bir reklamı istemsizde olsa okuyorsunuz. Hani hepimizin başına gelmiştir. Özellikle sandviç yerken altına konular gazete kâğıdını okumamız gibi normalde gazete okuyucusu olmayan çoğu kişi yemeğini yerken o gazete kâğıdını ezberler.

Hatta bugün birçok yemek yediğimiz yerde servislerin artık firma reklamlarıyla dolu olduğunu görüyoruz. Tıpkı bunun gibi bende trafikte sıkışık olduğumuz ve başka bir yeri göremediğimiz için tekrar tekrar o reklamı okumak zorunda kaldım. İnanın öyle etkili oldu ki şuan 10 gün geçmesine rağmen tüm reklamı ayrıntılarına kadar çizebilirim.  Dekoratif ürünler %20+%20 indirim fırsatı hadi hemen harekete geçin SAKIN KAÇIRMAYIN. Hatta öyle bir zehir ki ne zaman bir mobilya reklamı görsem önce o reklam aklıma geliyor. O otobüsün bir günde ne kadar yol gezdiğini ve benim gibi kaç kişinin maruz kaldığını düşündüğümde Araç giydirme reklamlarının etkili bir reklam türü olduğu yakından tecrübe ettim.

İlgilenenlere tavsiye ederim.

E-Mail Aboneliği:
*E-Mail adresinize gönderilecek maildeki onay linkine tıklamayı unutmayın*
Share on Google Plus

Yazar Hakkında : Fatih KABACA

Teknolojiden ve getirdiği yeniliklerden faydalanmayı seven çok okuyan çok dinleyen araştıran ve sürekli bir gelişim merakıyla nefes alıp veren biri... Detaylar için

3 coment�rios:

  1. Dikkat ile okudum kalemine sağlık

    YanıtlaSil
  2. Evet bende bazen gereksiz yere böyle reklamlar hafızamı meşgul edebiliyorum. Sinir bozucu durum.

    YanıtlaSil

Burada değerli yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Detay için TIKLAYINIZ

X