• Fatih Kabaca

Coine Yatırım Yapmalımı? Ama hangisine nasıl?

Dünyanın en büyük yedi ekonomisinin liderlerini buluşturan G7 zirvesinde bu yıl gündemde dijital para birimleri de olacak. Bu ülkelerzirvede başta koronavirüs pandemisinden doğan ekonomik krizi konuşacaklar ama mutlaka genel finansal durum değerlendirilecek.

Bu yıl 47.’si düzenlenen zirveye ABD, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya ve İngiltere’nin yanı sıra Avrupa Birliğinden de iki temsilci katılıyor.


Geçtiğimiz günlerde düzenlenen basın toplantısında konuşan Aso, G7 ülkeleri tarafından bazı güçlü önlemler getirilmesi gerektiğini belirtirken Merkez bankası dijital para birimlerine ilişkin politika önlemleri alınmasının önemli olduğunu düşünüyorum. ifadelerini kullandı. Yine bu toplantıda

CBDC’lerin yanı sıra dijital vergilendirme ve borç sorunları da ele alınacak.

Yani çok uzak olmayan bir gelecekte muhtemel ki ilk başta bireysel müşterilere olmasada kurumsal yada belli bir sınır üzerinde yapılan tüm alım satımlarda gelir vergisi alınması bekleniyor

Çin’in dijital para birimleri konusunda diğer tüm ülkelerden çok daha önde olduğu biliniyor. Çin ülke genelinde bu konuda eğitimler ve geliştirme programları var. Sanki çalışmalar dolar dolaşımını yıkmak üzere kurgulanmış gibi.

Ülkede son olarak dijital para birimini tanıtmak amacıyla Pekin'de halka 10 milyon dijital yuan (1,5 milyon dolar) dağıtıldığı duyuruldu. Asya ülkesinin bu çalışmalarından ötürü özellikle ABD kulislerinden kaygılı sesler yükselmeye başladığı konuşuluyor.


Sonuç olarak dünya beklendiği kadar hızlı bir şekilde coinler hakkında çalkalanmasa da yada ilk bakışta bu paraların yakın gelecekte günümüz ülke paraları yerine geçeceği düşünülmese de bilinçli bir şekilde yatırım yapıldığında güzel bir kazanç kapısı olarak görülüyor(görüyorum)

Buradan yola çıkarak bu konu hakkında bazı eksik bilgilerimi tamamlayıp bu sektörde yer almayı ufak tefek de olsa bazı yatırımlar yapmayı düşünüyorum.


Peki sizin coin dünyasına bakış açınız ve öngörüleriniz nedir?

Yatırım yapıyor musunuz?

Ve izlediğiniz strateji nedir?

8 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör